Piotr
Piotr, 3 latka, małogłowie, mózgowe porażenie dziecięce, Zespół Klinefeltera (choroba o podłożu genetycznym dotykająca głównie mężczyzn. Najczęściej skutkuje niepłodnością oraz zwiększonym ryzykiem zachorowalności m.in. choroby układu krążenia, osteoporozę i choroby immunologiczne), wrodzona wada serca, padaczka
Piotruś jest pogodnym 3 latkiem, który uwielbia wszelkie instrumenty muzyczne (i wszystko co robi hałas). Jak typowy maluch zaczyna, na swój sposób, łobuzować.
Chłopiec nie siedzi, nie chodzi, nie raczkuje i nie mówi. Dużo rozumie, gdy się do niego mówi. Dzięki rehabilitacji robi postępy np. potrafi uchwycić i dłużej trzymać w rączce dany przedmiot. Utrzymuje dobry kontakt wzrokowy. Zaczął lepiej jeść i włączono mu stałe pokarmy, gdyż zmniejszyły się problemy z gryzieniem. Na razie Piotruś jedynie gaworzy i wydaje coraz więcej dźwięków. Rodzice z synkiem próbują uczyć się komunikacji alternatywnej.
Od września chłopiec uczęszcza do przedszkola specjalnego, gdzie lubi spędzać czas i łapie fajny kontakt z dziećmi. Ma zapewnione zajęcia z pedagogiem i psychologiem a także wczesne wspomaganie rozwoju. Dodatkowo rodzice, 2 x w tygodniu, wożą synka 60 kilometrów od domu na rehabilitację metodą Vojty oraz na zajęcia z logopedą. W pozostałe dni tygodnia rehabilitują się również w domu. W ciągu roku wyjeżdżają również na prywatne turnusy rehabilitacyjne. Na 2024 rok mają ich zaplanowane aż 5, gdyż Piotruś jest w najlepszym wieku do nauki i rozwoju.
Sytuacja materialno-bytowa rodziny jest trudna i nie pozwala na opłacenie niezbędnej rehabilitacji dziecka, której miesięczny koszt wynosi ok. 2 400 zł. A wyjazd na jeden turnus rehabilitacyjny waha się w granicach 7-10 tysięcy złotych.